O WIZYCIE

Kiedy powinno się zapisać na wizytę ginekologiczną? Jak wygląda taka wizyta i jak właściwie się do niej przygotować? Szczegółowe odpowiedzi na te pytania umieściliśmy poniżej. Mamy nadzieję, że ów mini-poradnik sprawi, że poczujesz się pewniej i skuteczniej zadbasz o swoje zdrowie.

Kiedy warto umówić się na wizytę ginekologiczną?

Zasadniczo istnieją cztery sytuacje, w których warto zapisać się na wizytę ginekologiczną.

01.

Odwiedź gabinet, jeżeli obserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy. Nie zwlekaj – większość problemów rozwiązuje się sprawniej, gdy są one jeszcze niezaawansowane. Absolutnie nie oznacza to jednak, że jeśli coś dolega Ci od długiego czasu, należy szykować się na złe wieści i trudny czas. Nie obawiaj się, po prostu przyjdź do nas, a znajdziemy przyczynę i rozwiązanie.

Niepokojące objawy to niestety szereg różnych dolegliwości. Może to być pieczenie, świąd lub nieprzyjemny zapach w obrębie Twoich genitaliów. Może to być ból: w obrębie genitaliów, miednicy, podbrzusza albo lędźwi czy też podczas seksu lub po nim. Do gabinetu ginekologicznego warto również wybrać się, gdy Twoje miesiączki są obfite i bolesne lub nieregularne oraz gdy zespół napięcia przedmiesiączkowego daje Ci w kość. Nie zbywaj takich dolegliwości myśleniem „taka już moja uroda”. Sprawdź to.

Inne objawy, które powinny skłonić Cię do zapisania się do nas, to krwawienie między miesiączkami i krwiste upławy, a także zwiększenie obwodu brzucha, problemy z oddawaniem moczu (parcia naglące, popuszczanie, także podczas wysiłku fizycznego) lub stolca, wystawanie czegoś z pochwy bądź uczucie, jakby w Twojej pochwie coś było.

Ginekologia leczy również piersi. Przyjdź na badania, jeśli odczuwasz ból piersi, wyczuwasz guzek w piersi lub pod pachą, obserwujesz wyciek płynu z brodawki lub gdy jakakolwiek część Twojej piersi zmieniła swój wygląd.

 

Niektóre objawy nie kojarzą się od razu z ginekologią, jednak zespół metaboliczny lub maskulinizacja (trądzik, zmiana sylwetki, nadmierne owłosienie, łysienie) mogą znaleźć rozwiązanie właśnie w gabinecie ginekologicznym.

02.

Drugą okolicznością, która może skłonić Cię do odwiedzenia nas, jest profilaktyka. Niestety, brak objawów nie jest stuprocentowym dowodem na to, że nic Ci nie dolega. Ponownie, nie ma co panikować, warto jednak mieć wszystko pod kontrolą. Mamy dla Ciebie algorytm, z którego dowiesz się, czy to już czas na któreś z badań profilaktycznych. Znajdziesz go w zakładce o profilaktyce, razem z kilkoma dodatkowymi, ważnymi informacjami. Tutaj nadmienimy jeszcze, że profilaktyka będzie miała szczególne znaczenie, jeśli w Twojej rodzinie były przypadki raka piersi, jajnika lub szyjki macicy. Dbajmy o siebie i żyjmy jak najdłużej!

03.

Twój test ciążowy wyszedł pozytywnie i chcesz urodzić? Jeżeli nie masz żadnych niepokojących objawów, pierwszą wizytę warto umówić w ósmym lub dziewiątym tygodniu. Wcześniej możemy jeszcze nie usłyszeć serduszka i nie dojrzeć nic w USG, później – możesz stracić becikowe.

04.

Czwarty powód zapisania się na wizytę jest wtedy, gdy nie chorujesz, ale potrzebujesz opieki medycznej w postaci antykoncepcji, przeprowadzenia tranzycji płciowej, wizyty kontrolnej, jesteś w ciąży lub chcesz w nią zajść, albo pragniesz zmienić wygląd swoich genitaliów bądź piersi czy myślisz o poprawie swoich doznań seksualnych. Tak, wymienione powody są absolutnie wystarczające, by umówić się na wizytę.

Klinika Słoneczna wizyta

Jak wygląda wizyta?

Gdy już się zapiszesz, otrzymasz telefoniczne potwierdzenie, SMS-ową przypominajkę i nadejdzie pora wizyty, weź dowód tożsamości i po prostu przyjdź, najlepiej kilka minut przed wyznaczonym czasem. W kwestii formalności, nie potrzebujemy niczego więcej.

Staramy się być punktualni, jednak nie mamy z zwyczaju pośpieszać osób, które do nas przychodzą. Może więc zdarzyć się, że spędzisz chwilę w poczekalni. Panuje w niej przytulny, domowy wręcz klimat: możesz rozsiąść się na wygodnej kanapie, zrobić sobie kawę, powąchać świeże kwiaty, pooglądać naszą wzruszającą tablicę pamiątkową, poczytać, skorzystać z toalety. Mamy też niezły kącik dla dzieciaków!

Do gabinetu zaprosi Cię osoba, u której masz umówioną wizytę. Zaczniecie od nieśpiesznej rozmowy przy biurku, profesjonalnie zwanej wywiadem lekarskim. To dobry moment, by opowiedzieć o powodzie umówienia wizyty, opisać ewentualne dolegliwości, obawy, oczekiwania.

Jeżeli czeka Cię badanie, pójdziesz do ustronnego miejsca za parawanem. Tam spokojnie przygotujesz się, rozbierając się od pasa w dół w przypadku badania genitaliów lub od pasa w górę, jeśli badane mają być Twoje piersi. Nawet jeśli podczas jednej wizyty mają odbyć się oba badania, rozbierzesz się do nich osobno – dla Twojego komfortu. W przypadku gdy celem wizyty jest USG brzucha, po prostu podciągniesz górę i trochę opuścisz dół – nie musisz się rozbierać.

Badanie genitaliów odbywa się na fotelu ginekologicznym. Nie ma się co go bać – jego specyficzny wygląd ma zapewnić wygodę i dokładność badania. Na fotelu spędzisz maksymalnie kilka minut. Lekarz lub lekarka będzie dokładnie tłumaczyć, co robi i jakie odczucia mogą temu towarzyszyć.

Klinika Słoneczna wizyta

Badanie piersi lub USG brzucha odbywają się na leżance. Na dodatkowym monitorze będziesz obserwować to, co u Ciebie widzi lekarz lub lekarka.

Nikt nie wejdzie przypadkiem – uniemożliwia to specjalna klamka. Jeśli będziesz mieć potrzebę, do rąk dostaniesz nasze fajowe gniotki.

Po skończeniu badania i ubraniu się, wspólnie omówicie wyniki przy biurku. To świetny moment na zadanie dodatkowych pytań, także tych, o których zapomniało się wcześniej. Wszystkie słowa, które padną w gabinecie, zostaną pomiędzy Tobą a lekarką lub lekarzem. Działamy zgodnie z najnowocześniejszymi metodami diagnostyki i leczenia, zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz dobrymi rozwiązaniami z zakresu patient experience.

Ciekawi Cię, jak u nas jest? Fotografie przedstawiające nasze wnętrza możesz zobaczyć w zakładce o Klinice Słonecznej.

Klinika Słoneczna wizyta

Jak przygotować się do wizyty ginekologicznej?

Nie istnieją specjalne wytyczne, którym musisz sprostać. Mamy dla Ciebie jednak kilka dobrych rad.

Wygodnie będzie, jeśli przygotujesz swoje pytania i wątpliwości na karteczce lub w telefonie. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz. Lekarz, lekarka lub położna prawdopodobnie spyta Cię o ostatnią miesiączkę, przyjmowane leki, przebyte zabiegi operacyjne, obciążenie genetyczne oraz ewentualne dolegliwości.

Masz mniej niż 18 lat? Możesz do nas przyjść, serdecznie zapraszamy! Musi Ci jednak towarzyszyć pełnoletni opiekun. Decyzja o tym, czy osoba ta wejdzie z Tobą do gabinetu, będzie po Twojej stronie.

Nie musisz specjalnie ubierać lub golić się przed wizytą. Nigdy nie rób też samodzielnie irygacji. Jeżeli będą jakiekolwiek dodatkowe wytyczne, damy Ci znać przed wizytą.

Szanujemy Twoje podejście do hymenu – niezależnie od tego, czy chcesz ochronić swoją błonę, czy mimo niej zdecydujesz się na badanie przez pochwę.

Jeśli możemy Cię o coś prosić, to o zaufanie. Nie obawiaj się, nie wstydź się. Obiecujemy profesjonalizm, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa.

Klinika Słoneczna wizyta

Ciekawi Cię ginekologia? Mamy dla Ciebie 50 ważnych informacji, zobacz!